Luke.fi- ja stat.luke.fi-sivustot ovat uudistuneet. Lue lisää
Siirry pääsisältöön

Miten sota Ukrainassa vaikuttaa luonnonvaroihin? Kysy Luken asiantuntijoilta

Maatalous

Ruokamarkkinat (ruokaturva, omavaraisuus, tuotantopanokset, tuonti ja vienti):  

Kierrätyslannoitteet

  • Tutkimuspäällikkö Kimmo Rasa, kimmo.rasa@luke.fi, +358295326468
  • Johtava asiantuntija Sari Luostarinen, sari.luostarinen@luke.fi, +358295326346

Kalatalous

Elinkeinokalatalous

Metsäteollisuus ja metsätalous

Markkinat (tuonti, vienti)

  • Tutkimuspäällikkö Matleena Kniivilä, matleena.kniivila@luke.fi, +358295322253
  • Erikoistutkija Jari Viitanen, jari.viitanen@luke.fi, +358295323033
  • Tutkija Antti Mutanen, antti.mutanen@luke.fi, +358295323070
  • Tutkija Jussi Leppänen, jussi.leppanen@luke.fi, +358295325444

Tuotantopanokset: Lannoitus

  • Tutkimusprofessori Pasi Rautio, pasi.rautio@luke.fi, +358295324045

Energia

 Hintavaikutukset, energiariippuvuus, uusiutuva energia

Energiahintojen nousun vaikutukset

Bioenergia

  • Ryhmäpäällikkö Lauri Sikanen, lauri.sikanen@luke.fi, +358295322464
  • Tutkimuspäällikkö Johanna Routa, johanna.routa@luke.fi, +358295325045
  • Johtava tutkija Saija Rasi, saija.rasi@luke.fi, +358295326469 (biokaasu)

Tilastot

Puun energiakäyttö

Maa- ja puutarhatalouden kuluttama energia, energian tuotanto maatiloilla