Siirry pääsisältöön

Mitä kuuluu metsäalan naisille?

Blogi 14.8.2025 Marja Kallioniemi Hanna-Riitta Kymäläinen

Työelämässä ihmisen osaaminen ja työkokemus arvioidaan usein tärkeämmiksi ominaisuuksiksi kuin sukupuoli. Tuore tutkimushankkeemme metsäalalla työskentelevien työhyvinvoinnista paneutuu kuitenkin pelkästään naisiin. Miksi aihe kaipaa tarkempaa tutkimusta?

Naisten työhyvinvointi nousi yllättäen esiin laajassa puuhuoltoketjun kyselytutkimuksessa, jonka Luke toteutti v. 2020. Tuloksista selvisi, että alalla työskentelevien naisten työhyvinvointi oli aineiston heikointa etenkin työtaakan, kuormittumisen, palautumisen ja vuorovaikutuksen osalta.

Työhyvinvoinnin teemoihin liittyvien vastausten vaihtelu miesten kolmessa ikäluokassa: alle 30-vuotiaat (n=118), 30–50-vuotiaat (n=515), yli 50-vuotiaat (n=589) ja naiset (n=53). Teemat on standardoitu samalle asteikolle, työhyvinvoinnin teemoja esittävien janojen keskiarvot asettuvat nollaan ja janoissa esiintyvä hajonta on yhden suuruinen.

Tartuimme aiheeseen, sillä olemme aiemmin julkaisseet kaksi tieteellistä artikkelia maaseudulla työskentelevien yrittäjänaisten työstä ja arjesta. Tutkimuskysymyksiä asetimme kaksi: ”Mitkä työn arjen tekijät heikentävät metsäsektorilla työskentelevien naisten työhyvinvointia?” ja ”Millaisin toimin naisten työhyvinvointia voidaan parantaa?”

Aiemman tutkimuksen perusteella naiset ovat pääsääntöisesti tyytyväisiä työhön metsäalalla, vaikka parannettavaakin löytyi. Analysoimme myös työkuormitusta kyselyaineistossa ja havaitsimme, että varsinkin heikko palautuminen oli yhteydessä työkuormitukseen. Sitä kokivat etenkin korkeasti koulutetut, toimihenkilöt, naiset ja työnantajavastaajat. 

Naisten työt ja miesten työt

Tasa-arvoisuutta tavoittelevassa Suomessa naisille tarjotaan useita työelämään osallistumista helpottavia palveluita. Kansainvälisesti tarkastellen suurimmalla osalla (60 %) maailman naisista ei ole turvanaan esimerkiksi lakisääteistä oikeutta vanhempainvapaaseen. Naisten osallistuminen työelämään ja vaikuttaminen yhteiskunnan eri tahoilla on meillä valtavirtaa. 

Ammatinvalinta ja työmarkkinat ovat kuitenkin Suomessa sukupuolen mukaan eriytyneempiä muuhun Eurooppaan verrattuna. Niin Suomessa kuin kansainvälisestikin metsäsektori on hyvin miesvaltainen työala. 

Naiset käyttävät eurooppalaisen ajankäyttötutkimuksen mukaan huomattavasti enemmän aikaa hoivaan kuin miehet. Työolobarometristä ilmenee, että työpaikoilla epätasa-arvoista kohtelua ja syrjintää kokevat naiset miehiä useammin. Työtehoseuran raporttien mukaan naisten on vaikeampaa päästä töihin metsäalalle, ja työtehtäviä jaetaan sukupuolen mukaan. Naisten palkkakin jää vähäisemmäksi kuin miesten. 

Tarpeelliseksi koettu tutkimusaihe

Tutkimushankkeemme toimihenkilönaisten työhyvinvoinnista metsäsektorilla astuu siis varsin mielenkiintoiselle areenalle. Tarkoitus on kuunnella haastatellen niin puukaupassa, puunkorjuussa kuin asiantuntijatehtävissä työskentelevää kymmentä toimihenkilönaista.

Mahdollisia haastateltavia alettiin kysellä kesän 2025 aikana, ja lopulta yhteydenottoja saatiin miltei 40:ltä toimihenkilönaiselta. Yhteydenottojen runsas määrä oli tutkijoille ilon aihe! Samalla se kertoo hankkeen tarpeellisuudesta.

 

Hankkeen on rahoittanut Metsämiesten Säätiö. Lahjoitukset ja säätiöfuusiot ovat tärkeä osa Säätiön yleishyödyllisen toiminnan vaikuttavuutta.