Siirry pääsisältöön

Ulkomaankauppa tasaa viljan kotimaisen kysynnän ja tarjonnan vaihteluita

Uutinen 13.9.2024

Kauran osuus viljasadosta ja sen käytöstä kasvaa, mutta käytön jakautumisessa eri viljalajien kesken ei tapahdu nopeita muutoksia. Sen sijaan viljan viennissä ja tuonnissa vuosittaiset erot voivat olla suuria. Tiedot käyvät ilmi Luonnonvarakeskuksen (Luke) viljatasetta ja maatilojen sadonkäyttöä kuvaavista tilastoista.

Viljaa käytetään kotimaassa entiseen malliin

Viljan kotimaisesta tuotannosta merkittävin osa käytetään rehuksi. Vaikka rehukäytössä on ollut havaittavissa laskua viime vuosina, se on edelleen 1,5 miljardia kiloa viljaa, josta puolet ohraa. Kotimaan viljankäytöstä 18 prosenttia käytetään ruoan valmistukseen ja 11 prosenttia menee uuden sadon siemeniksi.

Kauran osuus elintarviketuotannosta kasvaa

Kotimaisesta viljantuotannosta lähes 500 miljoonaa kiloa eli 16 prosenttia menee vuosittain elintarvikekäyttöön. Määrä on pysynyt melko vakaana pitkään. Määrän jakautumisessa viljojen kesken on kuitenkin huomattavissa hitaita muutoksia. 

”Kauran kotimainen kysyntä on kasvanut viime vuosina. Kauran osuus kotimaisen elintarviketeollisuuden vuosittaisesta viljankäytöstä on kasvanut yli 30 prosenttiin. Viimeisen vuosikymmenen aikana kaura on ohittanut rukiin käyttömäärissä ja kauraa käytetään vuosittain elintarviketeollisuudessa noin 150 miljoonaa kiloa”, Luken yliaktuaari Johannes Nykänen sanoo.  

Vaikka vehnän osuus onkin laskenut jo pidemmän aikaa, on noin puolet käytetystä teollisesta elintarvikeviljasta edelleen vehnää. Vehnää käytetään vuosittain elintarviketuotannossa noin 230 miljoonaa kiloa.

Kauran vienti suurinta 20 vuoteen

Kotimainen viljantuotanto jää pääasiassa Suomeen. Kaura on ainoa vilja, jonka tuotannosta merkittävä osuus viedään Suomesta ulkomaille. Kauraa vietiin ulkomaille viime satovuonna lähes 450 miljoonaa kiloa.

Viljan tuonti Suomeen elää kotimaisen sadon määrän mukaan ja tuonti on merkittävää vain heikkoina satovuosina. Vuoden 2021 heikon sadon jälkeen viljaa tuotiin Suomeen lähes 200 miljoonaa kiloa tyypillisen muutaman kymmenen miljoonan kilon sijasta.

Tilaston taustaa

Luken Tilastopalvelut seuraa kotimaisen viljan tuotantoa, käyttöä, kulutusta ja varastoja saatavilla olevien tilastotietojen pohjalta. Sekä viljatase- että maatilojen sadonkäyttötilasto kootaan satovuosittain. Viimeisimmät tilastot ovat arvioita satovuodelta 1.7.2023–30.6.2024. Tilastotiedot ovat saatavilla luke.fi-verkkopalvelusta. Myös Vilja-alan yhteistyöryhmä seuraa kuluvan satovuoden eli 1.7.2024–30.6.2025 tilannetta neljä kertaa vuodessa verkkosivuillaan. Luke julkaisee 20.9. satoarviotilaston kuvaten satonäkymiä Suomen pelloilla 16.9.2024.