Siirry pääsisältöön

Sato ja viljasadon laatu 2011

Julkaistu 28.2.2012
  • Vuoden 2011 viljasato - 3,7 miljardia kiloa - on noin neljänneksen parempi kuin vuonna 2010.
  • Kaikkien viljalajien viljelypinta-alat ja hehtaarisadot kasvoivat vuodesta 2010. Eniten kasvoi kauran ja vehnän tuotanto. Ohra on kuitenkin edelleen Suomen eniten viljelty viljalaji
  • Yli 970 miljoonan kilon vehnäsato on kaikkien aikojen suurin Suomessa.
  • Rypsin viljelyala pieneni edellisestä vuodesta 46% ja rypsin kokonaistuotanto laski noin 159 miljoonasta kilosta noin 90 miljoonaan kiloon. Rapsin viljelyala pieneni 10 %, mutta kokonaistuotanto kasvoi noin 20 miljoonasta kilosta noin 25 miljoonaan kiloon
  • Perunasato kasvoi 2 %. Sato on noin 673 miljoonaa kiloa.
  • Sokerijuurikkaan kokonaissato nousi vuodesta 2010 25 % ja on noin 675 miljoonaa kiloa
  • Härkäpavun hehtaarisato nousi viidenneksen ja kokonaistuotanto nousi 20 miljoonaan kiloon. Herneen kokonaistuotanto laski hieman ja oli nyt 12 miljoonaa kiloa.
  • Säilörehusato (7,4 miljardia kiloa) laski hieman vuodesta 2010. Myös kuivaheinäsato (377 milj. kg) oli hieman pienempi kuin vuonna 2010.
  • Viljasadon laatu: laadukasta leipäviljaa, huonolaatuista rehuviljaa ja mallasohraa

Lue tiedote tästä.

Allow functional cookies to show the embedded graph.