Energiapuun kauppa, 1. vuosineljännes 2026
Energiapuun kauppa vilkastui hieman vuoden 2026 ensimmäisellä neljänneksellä. Kauppamäärät kasvoivat loppuvuoden 2025 tasolta, mutta energiapuun hinta laski edelleen. Energiapuun kaupasta 49 prosenttia oli hakkuutähteitä ja 31 prosenttia karsittua energiapuuta. Kokopuun osuus kaupasta jäi alle 19 prosenttiin ja kantojen alle 2 prosenttiin.
Hinnat
- Koko maan energiapuun keskihinta aleni edellisestä neljänneksestä. Hintojen lasku koski kaikkia keskeisiä energiapuutavaralajeja.
- Karsitun energiapuun pystykauppojen keskihinta oli 17,51 euroa ja hankintakauppojen keskihinta oli 37,28 euroa. Reaaliset keskihinnat laskivat useilla euroilla kuutiometriä kohden verrattuna edelliseen neljännekseen (-15 % molemmilla kauppatavoilla).
Hakkuutähteiden keskihinta oli pystykaupoissa 11,76 euroa ja hankintakaupoissa 23,83 euroa. Keskihinta laski pystykaupoissa 8 prosenttia ja hankintakaupoissa 12 prosenttia edelliseen vuosineljännekseen verrattuna.
Energiapuun keskihinnat ja niiden reaaliset muutokset
| 1. vuosineljännes 2026 | Verrattuna edelliseen vuosineljännekseen | Verrattuna koko edelliseen vuoteen | |
| €/m3 | % | % | |
| Pystykaupat | |||
| Hakkuutähteet | 11,76 | -8 | -19 |
| Karsittu energiapuu | 17,51 | -15 | -24 |
| Hankintakaupat | |||
| Hakkuutähteet | 23,83 | -12 | -18 |
| Karsittu energiapuu | 37,28 | -15 | -18 |
Puukauppamäärät
- Energiapuun kauppaa tehtiin 0,8 miljoonaa kuutiometrin edestä. Kokonaiskauppamäärä kasvoi 22 prosenttia edelliseen neljännekseen (vuoden 2025 loppu) verrattuna.
- Kauppamäärä oli kolmanneksen pienempi kuin vuotta aiemmin, ja lähes neljänneksen vähemmän kuin edellisen viiden vuoden keskiarvo.
Allow functional cookies to show the embedded graph.
Taustatietoja tilastosta
Puukaupan hinnat tilastoidaan käypinä hintoina, mutta tekstissä ja graafeissa hinnanmuutoksia tarkastellaan reaalisina (Elinkustannusindeksi (1951:10=100)). Vuoden 2026 ensimmäisellä vuosineljänneksellä kuluttajahintojen vuosinousu oli 0,6 prosenttia.
Tilastoidut hinnat perustuvat puun ostajien ja myyjien välisiin puukauppasopimuksiin. Hinnat eivät sisällä mahdollisia puukauppaan liittyviä lisäpalveluita. Hinnat tilastoidaan ilman valtion tukea.
Tietoja ei laajenneta vastaamaan kaikkea yksityismetsien energiapuun kauppaa. Vuosina 2022–2024 tilastoidut puumäärät edustivat keskimäärin noin 65 prosenttia yksityismetsistä ostetusta energiapuusta. Tilaston aineiston kattavuus vaihtelee hieman eri aikajaksojen välillä.