Siirry pääsisältöön

Selvitys: Ruoka-apu kasvaa, mutta ruoka ei riitä – hävikkiterminaalit jakoivat 6,6 miljoonaa kiloa ruokaa

Uutinen 29.4.2026

Suomen hävikkiterminaalien kautta jaettiin vuonna 2025 yhteensä 6,6 miljoonaa kiloa lahjoitettua ruokaa, mikä on noin 800 000 kiloa enemmän kuin edellisvuonna. Samalla valtaosa hävikkiterminaaleista kertoo, ettei ruoka riitä kasvavaan avuntarpeeseen. 

Tammi–helmikuussa 2026 toteutettuun kyselyyn vastanneet hävikkiterminaalit välittivät ruokaa 418 ruoka-aputoimijalle eri puolilla Suomea. Näiden terminaalien verkostoissa toteutui vuoden aikana yli miljoona ruoka-avun käyntikertaa. 

Kauppojen hävikki vähenee – tarve kasvaa 

Hävikkiterminaalien mukaan erityisesti päivittäistavarakaupoista saatava lahjoitusruoka on vähentynyt. Taustalla ovat muun muassa tehostunut hävikinhallinta ja alennustuotteiden parempi myynti. 

Samaan aikaan ruoka-avun tarve kasvaa. 

"Lahjoitusruoan määrä ei pysy mukana kasvavassa tarpeessa. Yhä useampi jää ilman apua, jos ruokaa ei saada lisää", sanoo hankepäällikkö Laura Kumpuniemi. 

Ravitsemispalveluissa suuri käyttämätön potentiaali 

Ravitsemispalveluista jaettiin vuonna 2025 yhteensä 253 509 kiloa ylijäämäruokaa. Määrä on kasvanut, mutta jää edelleen pieneksi suhteessa mahdollisuuksiin. 

Hyödyntämistä rajoittavat erityisesti: 

  • resurssipula
  • logistiikka
  • elintarviketurvallisuuteen liittyvät vaatimukset 

Toiminta nojaa vapaaehtoisiin, resursseja tarvitaan lisää  

Hävikkiterminaalien toiminnasta 43,5 prosenttia tehdään vapaaehtoistyönä. Samalla biojätteeseen päätyy vain noin 3 prosenttia vastaanotetusta ruoasta, mikä kertoo toiminnan tehokkuudesta.  

Selvitys osoittaa, että ruoka-avun tarve ylittää käytettävissä olevat resurssit. Tilanteen parantaminen edellyttää sekä hävikkiterminaalien toimintaedellytysten vahvistamista että uudenlaista yhteistyötä erityisesti ravitsemispalveluiden kanssa.

Hävikkiterminaalien vuosi 2025 -selvitys on toteutettu Ruoka-apu.fi-palvelun (Kirkkopalvelut ry) ja Luonnonvarakeskuksen yhteistyönä. Selvitys tehtiin nyt toista kertaa.