Onko SusiLIFE-partion työ pois jostain muusta viranomaistyöstä? Itä-Suomen poliisilaitokselta vastataan
SusiLIFE-hankkeen poliisin ja erätarkastajan partiolta kysytään usein, onko partion työ pois muusta viranomaisen valvontatyöstä. Olisiko työpanoksen voinut käyttää muiden yhteiskunnallisten ongelmien ratkaisuun kuin erävalvontaan?
Entä vanhusten hoito? Entä koulukiusaaminen? Syrjäytyneet nuoret? Itä-Suomen poliisilaitoksen osallistumista Euroopan unionin LIFE-ohjelman rahoittamaan SusiLIFE-hankkeeseen on välillä kummasteltu.
Viimeksi asiaa ihmeteltiin Iisalmen Sanomien pääkirjoituksessa 17.3.2021. Pääkirjoituksessa kyseenalaistettiin Itä-Suomen poliisin osallistuminen hankkeeseen. Kirjoituksessa annettiin ymmärtää, että hankkeeseen sijoitetun poliisimiehen työpanos olisi pois lasten ja nuorten huumausainerikollisuuden torjunnasta. Pääkirjoituksessa todetaan: ”SusiLIFE-hankkeen poliisit olisivat paremmassa käytössä Ylä-Savon huumetilanteen syynäämisessä.”
SusiLIFE-hankkeeseen liittyvä resurssipanostus ei ole pois Itä-Suomen poliisin huumausainerikollisuuden torjunnasta tai muusta poliisitoiminnasta. Hankkeeseen sijoitettu poliisimies yhdessä Metsähallituksen erätarkastajan kanssa on yksi tervetullut operatiivinen lisäpartio Itä-Suomeen – erityisesti Pohjois-Karjalaan.
On erittäin tärkeää, että poliisi saa kansalaisilta palautetta toiminnastaan. Myös kriittistä palautetta. Palautteista käy ilmi se, miten eri ihmiset ja toimijat itse painottavat poliisille kuuluvia tehtäviä ja niiden merkitystä toisiinsa. Ja se toki on ymmärrettävää.
SusiLIFE-partion tehtäviin kuuluu yleisvalvonta alueella, jossa poliisi muuten liikkuu harvoin
Suomessa poliisin tehtäväkenttä on erittäin laaja alkaen kiireellistä hälytystehtävistä törkeiden henkeä ja terveyttä vaarantavien rikosten tutkintaan. Suomessa poliisi hoitaa kaikkia sille lainsäädännössä määrättyjä tehtäviä korkealla ammattitaidolla ja niillä resurssilla, mitä sille on yhteiskunnan toimesta osoitettu. Toki tehtäväpainotukset aina hieman vuosittain vaihtelevat, mutta kokonaan poliisi ei voi eikä saa jättää sille kuuluvia tehtäviä hoitamatta – ei edes luonnonvararikosten valvontaa. SusiLIFE-hanke tukee osaltaan tätä velvoitetta.
Kahdesta eri viranomaisesta koostuva partio tekee perustehtävänsä yhteydessä myös monipuolista yleisvalvontaa. Kiteytetysti yleisvalvonta on yleisen järjestyksen ja turvallisuuden valvontaa sisältäen muun muassa liikenteen valvonnan. Alueellisesti yleisvalvontaa tehdään niin sanotuilla harva-alueilla. Siis alueilla, jossa poliisi harvoin liikkuu ja valvoo.
Partion harva-alueella suorittama valvonta toteuttaa myös hallitusohjelman mukaisesta velvoitetta huolehtia harvaan asuttujen alueiden turvallisuudesta (Sisäministeriön julkaisuja 2020:15). Ohjelman kirjauksissa korostetaan viranomaisten läsnäolon ja näkyvyyden tärkeyttä alueilla, joilla palvelutaso on heikoin.
Partion osuus hankkeen rahoituksesta on 15 %
Partion osuus SusiLIFE-hankkeen rahoituksesta on 15%. Edelleen keskustelupalstoilla toistetaan virheellistä tietoa siitä, että hankkeen koko rahoitus kuluisi partion työhön.
Molemmat työnantajat (Itä-Suomen poliisilaitos ja Metsähallitus) kustantavat noin puolet työntekijöidensä palkkakustannuksista. Muu rahoitus tulee Euroopan unionin LIFE-ohjelman hankerahoituksesta. Lisäksi tässä yhteydessä on hyvä myös mainita, että hankkeessa työskentelevän henkilön tilalle on palkattu poliisilaitokseen poliisimies, jonka työpanos on kohdennettu 100 % lasten ja nuorten kanssa tehtävään ennalta estävään erityistoimintaan. Yhtenä ennalta estävän toiminnan painopisteenä on lasten ja nuorten huumausainerikollisuuden torjunta.
Vaikka hanke on vielä alkumetreillä, partio on osoittanut tarpeellisuutensa erityisesti suteen ja muihin suurpetoihin liittyvien monitahoisten tehtävien hoitamisessa ja vakavan metsästysrikollisuuden torjunnassa.
Päätoimisella, kahden valvontaviranomaisen yhteistyöllä konflikteissa tukeminen ja opastaminen onnistuu. Toiminnalle saadaan tällä tavalla myös monipuolista vaikuttavuutta sekä ennalta estävyyttä. SusiLIFE-hanke antaa mahdollisuuden monipuolisesti kehittää viranomaisten yhteistoimintaa sekä parantaa organisaatioiden omaa suorituskykyä ja kyvykkyyttä vakavan metsästysrikollisuuden torjunnassa. Tähän tehdyt satsaukset ja kehittäminen ole mistään pois. Ei tänään eikä tulevaisuudessa.
Harri-Pekka Pohjolainen
rikosylikomisario
Itä-Suomen poliisilaitos
Kirjoittaja vastaa osaltaan SusiLIFE-partion operatiivisen toiminnan johtamisesta.