Koivun kukinta jää ennätyksellisen vähäiseksi, männylle luvassa hyvä siemensato koko Suomeen
Luonnonvarakeskus (Luke) ennustaa männylle hyvää siemensatoa läpi koko Suomen. Kuusen käpymäärät taas ovat Pohjois-Suomessa olemattomat, mutta Etelä-Suomeen on odotettavista kohtalaista siemensatoa. Ennusteet lupaavat koivuallergikoille erittäin helppoa kevättä, sillä koivun kukinta on jäämässä ennätyksellisen vähäiseksi.
Keväällä 2026 variseva männyn siemensato vaikuttaa käpylaskentojen perusteella runsaalta koko maassa, kuten vuoden 2024 hyvän kukinnan perusteella ennustettiinkin. Runsas siemensato on edellytys hyville metsän luontaisen uudistamisen tuloksille. Myös Pohjois-Suomen käpymäärät ovat Metsähallitukselta saatujen käpylaskentatietojen mukaan lähes samaa luokkaa muun maan käpymäärien kanssa, mikä ei ole jokavuotinen ilmiö.
Tuleville vuosille männyn näkymät ovat keskinkertaiset tai heikot. Talven 2026 silmuanalyysissa löydettyjen emisilmujen määrä ennustaa männylle koko maahan keskimääräistä vähäisempää kukintaa tulevalle keväälle. Tämä tarkoittaa, että vuoden 2028 siemensato tulee jäämään heikohkoksi. Vuoden takainen runsas kukinta puolestaan ennakoi hyvää siemensatoa vuodelle 2027, mutta nyt laskettujen pikkukäpyjen perusteella siemenmäärät näyttäisivät kuitenkin jäävän koko Suomessa ennustettua vähäisemmiksi.
Männyn käpyjen kehitys on kaksivuotinen, ja talvella kerätyistä silmuoksista voidaan ennustaa sekä kuluvan vuoden että kahden seuraavan vuoden tilannetta. Emisilmujen määrän perusteella saadaan tulevan kevään kukinta-arvio, joka ennakoi kahden vuoden päästä varisevan siemenen määrää. Oksista laskettavien yksivuotiaiden pikkukäpyjen määrä puolestaan antaa ennusteen vuoden kuluttua varisevalle siemensadolle, mikäli tulevat olosuhteet pikkukäpyjen kehitykselle ovat suotuisat.
Kuusen siemensato kohtalainen Etelä-Suomessa, pohjoisessa olematon
Kuusi varistaa siemenensä pääasiassa maalis-huhtikuussa kevätauringon lämmittäessä. Käpylaskentojen perusteella Etelä-Suomeen voidaan odottaa vähintään kohtalaista siemensatoa kuluvalle keväälle, mutta alueellisen vaihtelun vaikutuksesta siementä voi varista paikoin runsaastikin. Pohjois-Suomessa käpymäärät ovat olemattomia, eikä siemensatoa voida odottaa sinne lainkaan.
Kuusen kukinta tulee keväällä 2026 olemaan heikohkoa koko Suomessa, mutta alueellista vaihtelua voi esiintyä kautta maan. Kunnollista kuusen siemensatoa ei siten ole ensi vuonnakaan odotettavissa. Etelä- ja Keski-Suomessa kuusi on viime vuosina kukkinut kohtalaisesti, mutta runsasta kukintaa on viimeisten kymmenen vuoden aikana ollut ainoastaan vuosina 2019 ja 2021. Hyvät kukintavuodetkaan eivät kuitenkaan aina tuo toivottua ratkaisua kuusen siemenpulaan, sillä samalla runsastuvat käpyjen ruoste- ja hyönteistuhot, jotka voivat verottaa terveiden käpyjen määrää voimakkaastikin.
Koivun kukinta ennätyksellisen vähäistä
Koivulle tyypillisen kukintavuosien vuorottelun perusteella koivulle on ollut odotettavissa maltillisempi vuosi vuoden 2025 runsaan kukinnan jälkeen. Vuoden 2025 kylmä alkukesä hillitsi myös kukintojen muodostumista, ja norkkolaskentojen perusteella hedenorkkojen määrät jäävät suorastaan ennätyksellisen pieniksi kautta maan. Koko siemensatoseurannan 48-vuotisen mittaushistorian aikana ainoastaan vuonna 2013 koivun kukinta on ollut vähäisempää kuin mitä keväälle 2026 on odotettavissa. Allergikoille on siis luvassa kotimaisen koivun suhteen erittäin helppo kevät. Vähäinen kukinta tarkoittaa myös heikkoa siementen varisemista tulevana syksynä.
Jonkin verran siitepölyä saattaa kuitenkin olla ilmassa kevään mittaan, mikäli eteläiset ilmavirrat tuovat sitä Suomeen kaukokulkeumana. Ajankohtaista siitepölytilannetta voi seurata Turun yliopiston ylläpitämältä sivustolta www.norkko.fi.
Luke laatii vuosittain pääpuulajiemme kukinnan ja käpysadon seurantatulosten avulla valtakunnalliset siemensatoennusteet. Käytännön metsätalouden kannalta tärkeintä on kyetä ennustamaan luotettavasti parhaimmat ja huonoimmat satovuodet. Ennusteiden tarjoamaa tietoa voidaan hyödyntää esimerkiksi metsän uudistamistavan valinnassa: Jos ennusteet lupaavat huonoa siemenvuotta, kannattaa luontaista uudistamista suunnittelevan metsänomistajan mieluummin turvautua viljelyyn tai siirtää uudistamistoimet seuraavaan hyvään käpyvuoteen.