Siirry pääsisältöön

Puun markkinahakkuut, syyskuu 2021

Julkaistu 3.11.2021
  • Syyskuussa 2021 hakattiin puuta teollisuuden käyttöön 5,8 miljoonaa kuutiometriä, mikä on yhdeksän prosenttia vuodentakaista ja 10 prosenttia edeltävän viisivuotisjakson syyskuiden hakkuumäärien keskiarvoa enemmän. 
  • Syyskuun hakkuista oli tukki- sekä kuitupuuta 2,9 miljoonaa kuutiometriä. Verrattuna edeltävän viisivuotisjakson syyskuiden hakkuumääriin tukkipuuta hakattiin 17 prosenttia ja kuitupuuta neljä prosenttia enemmän.
  • Yksityismetsistä hakattiin 4,8 miljoonaa kuutiometriä puuta, mikä on 12 prosenttia enemmän kuin vuosi sitten. Pystykauppojen osuus oli 4,4 ja hankintakauppojen 0,4 miljoonaa kuutiometriä.
  • Metsäteollisuusyhtiöiden omien metsien ja valtionmetsien hakkuumäärä oli miljoonaa kuutiometriä, mikä on kolme prosenttia vähemmän kuin syyskuussa vuosi sitten.
  • Energiapuuta korjattiin 564 000 kuutiometriä, josta 243 000 kuutiometriä oli karsittua rankaa ja kokopuuta.
  • Tammi-syyskuussa teollisuuspuuta hakattiin yhteensä 47,5 miljoonaa kuutiometriä, josta tukkipuuta oli 21,5 ja kuitupuuta 26,0 miljoonaa kuutiometriä. Teollisuuspuun hakkuumäärä on kuusi prosenttia enemmän kuin edeltävän viisivuotisjakson tammi-syyskuiden hakkuumäärien keskiarvo.