Lokakuussa hakattiin teollisuuspuuta 5,9 miljoonaa kuutiometriä, mikä oli kuusi prosenttia vähemmän kuin edellisvuoden lokakuussa. Tammi–lokakuussa teollisuuspuuta oli hakattu yhteensä 51,4 miljoonaa kuutiometriä, mikä oli kaksi prosenttia eli noin 1,2 miljoonaa kuutiometriä enemmän kuin edellisvuonna.
Teollisuuspuu
Lokakuussa tukkipuuta hakattiin 2,8 miljoonaa kuutiometriä (-9% edellisvuodesta) ja kuitupuuta 3,0 miljoonaa kuutiometriä (-3%).
Yksityismetsistä korjattiin teollisuuspuuta 4,6 miljoonaa kuutiometriä (-6%)
Metsäteollisuusyhtiöiden omista metsistä ja valtionmetsistä hakattiin teollisuuspuuta 1,2 miljoonaa kuutiometriä (-8%)
Energiapuu
Energiapuuta korjattiin 0,6 miljoona kuutiometriä. Määrästä oli karsittua rankaa ja kokopuuta 60 prosenttia. Tammi-lokakuussa energiapuuta oli korjattu yhteensä 6,5 miljoonaa kuutiometriä.
Teollisuuspuun hakkuumäärä (m3) ja muutos (%) puutavaralajeittain tammi-lokakuu 2025