Siirry pääsisältöön

Tekoäly ja robotiikka mullistavat metsäpuiden taimituotannon – Tutkijoiden perustama Lauka Biotech tuo alkiomonistuksen teolliseen mittakaavaan

Uutinen 9.6.2026

Uusi suomalainen bioteknologian spin-off -yritys Lauka Biotech tuo markkinoille tekoälyä ja robotiikkaa hyödyntävän tuotantoteknologian, joka mahdollistaa metsänjalostuksen tulosten hyödyntämisen aiempaa nopeammin ja laajemmassa mittakaavassa. Tuore yritys perustuu Luonnonvarakeskuksen (Luke) ja Kaakkois-Suomen Ammattikorkeakoulun (Xamk) kehittämään teknologiaan.

Yritys kaupallistaa alkiomonistukseen perustuvaa menetelmää, jossa tekoälyohjattu robotiikka valitsee ja käsittelee perimältään parhaiden puiden solukkoviljelmistä elinvoimaisimmat alkiot.  

“Alkiomonistus mahdollistaa tasalaatuisten, ominaisuuksiltaan testattujen ja esimerkiksi ilmastonmuutosta paremmin kestävien puiden tuotannon. Kehitetty robotiikka mahdollistaa teollisen mittakaavan tuotannon kustannustehokkaasti,” sanoo Mikko Tikkinen, Lauka Biotechin toimitusjohtaja, joka aiemmin kehitti robotiikkaa ja menetelmää erikoistutkijana Lukessa.  

Metsänviljelyn ja taimituotannon maailmanlaajuisen markkinan arvioidaan olevan vuosittain noin miljardi euroa ja puun kysynnän ennustetaan kasvavan merkittävästi uusiutuvien materiaalien korvatessa fossiilisia. Kehitettyä menetelmää voidaan soveltaa myös esimerkiksi syötäville monivuotisille kasveille, joiden markkinat ovat moninkertaiset metsäpuihin verrattuna.

Kasvava kysyntä vaatii uusia ratkaisuja metsänviljelyyn  

Metsäpinta-alan rajallisuus, kilpailevat maankäyttömuodot ja metsätuhojen lisääntyminen vaikeuttavat puuntuotannon mahdollisuuksia vastata kasvavaan puun kysyntään. Jalostettujen taimien saatavuudessa on jo nyt ajoittain haasteita eri puulajeilla. Tarvitaan uusia tapoja tuottaa enemmän puuta ja siihen vaaditaan entistäkin laadukkaampia ja kestävämpiä taimia.  

“Kehittämämme teknologia mahdollistaa metsänjalostuksen tulosten viemisen käytäntöön ennennäkemättömällä tehokuudella ja nopeudella”, Tikkinen kertoo.

Alkiomonistetut puuntaimet rivissä

Robotiikka tehostaa taimituotantoa  

Alkiomonistus on tunnettu menetelmä korkealaatuisten taimien tuottamiseen, mutta sen laajamittaista hyödyntämistä on rajoittanut työvoimavaltainen tuotantoprosessi.

Lauka Biotechin robotiikka automatisoi alkioiden valinnan ja käsittelyn. Yritys arvioi teknologian kolminkertaistavan tuotantomäärän verrattuna manuaaliseen työhön. Lisäksi merkittävä hyöty syntyy prosessien tehostumisesta, kun koulutettu henkilöstö voi siirtyä fyysisesti kuormittavasta käsityöstä korkeamman lisäarvon tehtäviin, kuten solukkoviljelmien lisäämiseen.

Tämä mahdollistaa tuotannon kasvattamisen, kustannusten alentamisen ja tasalaatuisemman taimituotannon.

Lauka Biotechin alkuvaiheen kohdemarkkina on metsänviljely, erityisesti havupuiden taimituotanto. Teknologiaa voidaan jatkossa soveltaa myös muihin kasveihin, kuten hedelmäpuihin, viiniköynnöksiin tai kaakaoon. Suomessa vastaavaa alkiomonistukseen perustuvaa liiketoimintaa ei vielä ole.  

Tutkimuksesta liiketoiminnaksi  

Lauka Biotech pohjautuu Luken ja Xamkin Laukansaari Giants -hankkeessa kehitettyyn teknologiaan. Kaupallistamisen valmistelua rahoitettiin Business Finlandin Research to Business -rahoituksella.

“Tutkimukseen perustuvien uusien yritysten synty on tärkeää biotalouden uudistumiselle ja suomalaisen osaamisen viemiselle kansainvälisille markkinoille. Haluamme Luke:ssa panostaa entistä vahvemmin siihen, että tutkimuksesta syntyy myös uusia ratkaisuja, teknologioita ja kasvuyrityksiä”, sanoo Luken innovaatiopäällikkö Pauli Saarenketo.

Lauka Biotech perustettiin toukokuussa 2026 Savonlinnaan. Sen perustajat ovat Mikko Tikkinen ja Sakari Välimäki Lukesta sekä Elmar Bernhardt Xamkista. Yrityksen pre-seed rahoituskierros on avoinna.

Lisätiedot:

Mikko Tikkinen, CEO 
Lauka Biotech 
mikko@laukabiotech.com 
+358 407733576