Siirry pääsisältöön

Kantorahatulot 2023

Julkaistu 16.5.2024

Bruttokantorahatuloja saatiin 3,1 miljardia euroa vuonna 2023. Euromääräisesti tulot nousivat 0,2 miljardia edellisvuodesta, ja ylittivät ensimmäistä kertaa kolme miljardia euroa. Reaalisesti tulot nousivat kaksi prosenttia edellisvuodesta ja kahdeksan prosenttia viimeisen viiden vuoden keskiarvosta, kun rahanarvon muutos tehtiin elinkustannusindeksillä. 

  • Kantorahatuloista 2,61 miljardia euroa (84 %) saatiin yksityismetsistä ja 0,49 miljardia euroa (16 %) metsäteollisuuden ja valtion metsistä.
  • Yksityismetsänomistajien saamat kantorahatulot nousivat reaalisesti yhden prosentin ja metsäteollisuuden sekä valtion metsistä saadut tulot 11 prosenttia edellisestä vuodesta.
  • Kantorahatuloja kasvatti etenkin puun hinnan nousu kuitupuun ja energiapuun osalta. Kuitupuun hinnat nousivat pystykaupoissa reaalisesti 18–23 prosenttia.  Energiapuun osalta hinnat nousivat pystykaupoissa peräti 1,7-kertaiseksi. Havutukkien reaaliset pystykauppahinnat laskivat noin prosentin edeltävästä vuodesta.
  • Tukkipuun markkinahakkuut vähenivät neljä prosenttia ja kuitupuun viisi prosenttia edellisvuoteen verrattuna. Energiapuun korjuumäärä kasvoi puolestaan kahdeksan prosenttia. 
  • Kantorahatuloista suurin osa saadaan tukkipuusta, mutta kuitu- ja energiapuun hintojen nousu näkyi muutoksina puutavaralajien osuuksissa tuloista. Kantorahatuloista 65 prosenttia kertyi tukkipuusta (-5 %-yksikköä edeltävästä vuodesta). Kuitupuusta saatujen tulojen osuus nousi 28 prosenttiin (+3 %-yksikköä) ja energiapuun 7 prosenttiin (+2 %-yksikköä).
  • Kuusesta saatiin edelleen eniten tuloja, mutta osuus laski 42 prosenttiin (-4 %-yksikköä) ja oli vain hieman suurempi kuin männystä saatavien tulojen osuus. 
  • Maakunnittain eniten tuloja saatiin Pohjois-Savossa (331 milj. €), Etelä-Savossa (297 milj. €) ja Pohjois-Karjalassa (293 milj. €). Prosentuaalisesti eniten kantorahatulot kasvoivat Lapissa (+13 %), Satakunnassa (+10 %) ja Keski-Pohjanmaalla (+10 %).

Taustatietoja tilastosta

Tilastossa esitetään bruttokantorahatulot alueittain, omistajaryhmittäin ja puutavaralajeittain. Tulot lasketaan teollisuus- ja energiapuuhakkuiden sekä yksityismetsänomistajien omaan käyttöön hakatun puun määrien ja pystykauppahintojen perusteella. Nettokantorahatulojen laskennassa (kantorahatulot – investoinnit puuntuotantoon) vuoden 2023 käytetty investointien arvo perustuu arvioon ja tiedot tarkentuvat syksyllä 2024.

Kantorahatulot tilastoidaan tilastotietokantaan kunkin ajankohdan rahassa sen hetken nimellisinä eli käypinä hintoina. Teksteissä ja graafeissa kantorahatulojen vuosittaisia muutoksia tarkastellaan kuitenkin reaalisina, niin että rahan arvon muutos poistetaan elinkustannusindeksillä (1951:10=100). Elinkustannusindeksin perusteella inflaatio oli noin kuusi prosenttia vuonna 2023. Kantorahatulotilaston edeltävissä julkistuksissa on käytetty tukkuhintaindeksiä rahanarvon muutoksissa.

Lopulliset tilastotiedot tarkentuivat selvästi ennakkotietoja suuremmiksi. Kantorahatulojen vuoden 2023 ennakkotiedot julkaistiin helmikuussa. Puun markkinahakkuiden lopullisten tilastotietojen mukaan tukki- ja kuitupuuta hakattiin 2,4 miljoonaa kuutiometriä ja energiapuuta 1,7 miljoonaa kuutiometriä ennakkotietoja enemmän. Nämä muutokset näkyvät myös kantorahatulotilastossa. Tietojen tarkentumisen syy on, että markkinahakkuiden lopullinen tilasto lasketaan yli 120 yrityksen toimittamista aineistoista, kun ennakkotietoihin on käytettävissä vain noin 25 yrityksen kuukausitiedot.
 

Allow functional cookies to show the embedded graph.