Siirry pääsisältöön

ISOBUS Conformance -testauspalvelut

Testaus, mittaus ja diagnostiikka
Taggar:

Luonnonvarakeskus on kehittänyt valmiuksia ISO 11783 -standardin mukaisten, liikkuvien työkoneiden ISOBUS-järjestelmien testaamiseksi. Luken Viikin ja Oulun toimipisteissä on peruslaitteisto ja -ohjelmisto väyläliikenteen seuraamiseen ja simuloitiin sekä keskeisiä ISOBUS-komponentteja.

Teemme tiivistä yhteistyötä Suomen Maatalousautomaatio ry:n (SMA) kanssa. ISOBUS-laboratorio toimii SMA:n jäsenten yhteisenä ISOBUS-komponenttien testauspaikkana.

Kuva: Junkkari Oy

Palvelut

Luke auttaa asiakkaitaan tuotekehityksessä tarjoamalla virallisiin testauksiin valmistavaa ISOBUS Conformance -testiä sekä muuta kehitystukea ISOBUS-ohjattavien laitteiden kehittämisessä ja siihen liittyvässä automaatiossa.

ISOBUS Conformance -testi on teknisesti sama kuin AEF:n (The Agricultural Industry Electronics Foundation) virallinen testi. Testaus tehdään asiakkaan tiloissa, Luken toimitiloissa tai etäpalveluna asiakkaan valinnan mukaan.

Työkalut

  • AEF Conformance Test -ohjelmisto ja testin ohjausyksikkö
  • Vector CanOe -ohjelmisto CAN-väylän tulkintaan ja väyläliikenteen analysointiin
  • Traktori- ja GNSS-simulaattori väyläviestien simulointiin
Kuva: Dometal Oy

Miksi Luke?

Lukella on pitkäaikainen kokemus maatalousautomaation tutkimuksesta ja kehityksestä yhteistyössä alan toimijoiden kanssa Suomessa. Kehitämme jatkuvasti ISOBUS-laboratorion toimintaa vastaamaan konevalmistajien muuttuvia testaustarpeita.