Hoppa till huvudinnehållet

Skogsindustrins utrikeshandel, 9/2021 (preliminär)

Publicerad 8.12.2021
  • Under perioden januari-september var det reella exportvärdet för skogsindustriprodukter 10,00 miljarder euro och ökade med 15 procent jämfört med samma period förra året (deflation: partiprisindex). I september 2021 var exportvärdet för skogsindustriprodukter 1,18 miljarder euro.
  • Exportvärdet för trävaruindustrin var reella 2,84 miljarder euro under perioden januari-september och steg reella med 42 procent jämfört med samma period året innan. Exportvärdet för sågade trävaror steg med 56 procent och -volymen 11 procent. Exportpris för sågade trävaror steg till 411 euro per kubikmeter i september 2021. Exportvärdet för plywood steg med 17 procent och -volymen med femtedel.
  • Under samma period var exportvärdet för massa- och pappersindustrin reella 7,16 miljarder euro och steg med sju procent från förra år. Exportvärdet för blekt sulfatmassa steg med 22 procent och -volymen en procent. Exportvärdet för tidskriftspapper ökade med fyra procent, och -volymen 18 procent. För finpapper minskade exportvärdet med 14 procent och -volymen 10 procent. Exportvärdet för kartong steg åtta procent och -volymen 15 procent.
  • Andelen kartong av exportvärdet för skogsindustrin var drygt en fjärdedel under perioden januari-september 2021. Andelen papper var 23 procent, massa femtedel och sågade trävaror 19 procent.
  • Under perioden januari-september var träimporten 9,53 million kubikmeter och ökade med en procent jämfört med samma period året innan. Av importerade trä var 57 procent massaved, 33 procent flis och timmer tre procent. Importen av massaved ökade med sex procent och flis minskade med fyra procent jämfört med samma period året innan. I september 2021 importerades 0,97 million kubikmeter trä till Finland. 

Allow functional cookies to show the embedded graph.