Hoppa till huvudinnehållet

Utrikeshandel med jordbruksprodukter och livsmedel, 1/2020 (preliminär)

Publicerad 6.4.2020
  • I januari 2020 exporterades jordbruksprodukter och livsmedel till ett värde på 0,14 miljarder euro. Värdet på importen var 0,43 miljarder euro. I jämförelse med januari i fjol minskade värdet på exporten med 3 procent, och värdet på importen ökade cirka 3 procent.
  • Exportvärdet på spannmål var 8,9 miljoner januari, och värdet på importen 2,2 miljoner euro. Värdet på exporten ökade någon 25 procent jämfört med januari i fjol. Värdet på importen av spannmål sjunkade nästan 60 procent. Spannmålsexporten var cirka 46 miljoner kg och importen till cirka 2,5 miljoner kg.
  • Exportvärdet på mjölk och mejeriprodukter uppgick till 30,6 miljoner euro. Värdet ökades knappt en procent i jämförelse med januari året innan. Importvärdet sjunkade till 26,5 miljoner euro. Exporten var cirka 13,2 miljoner kg och importen cirka 8,9 miljoner kg.
  • I januari var exportvärdet på kött 12,3 miljoner euro och importvärdet 16 miljoner euro. Exporten uppgick till cirka 5,7 miljoner kg och importen till cirka 4,2 miljoner kg.
  • Värdet på import av frukter och bär var i januari 42 miljoner euro. Exportmängden var 0,9 miljon. Grönsaker importerades med 26,5 miljoner euro, och importerades med 2,4 miljoner euro.

Den slutliga Utrikeshandel med jordbruksprodukter och livsmedel 2019 offentliggörs 24.9.2020. Fram till dess kan uppgifterna för 2019 fortfarande ändras.

Helårsstatistik: Utrikeshandel med jordbruksprodukter och livsmedel 2002-2018

Allow functional cookies to show the embedded graph.