Hoppa till huvudinnehållet

Virkeshandeln i privatskogarna, 7/2023

Publicerad 24.8.2023

Rotpriserna för industrivirke föll i juli. Genomsnittspriserna för gran- och talltimmer sjönk med fyra procent och all massaved med fem procent jämfört med juni. Vid leveransförsäljning utvecklades priserna i motsatt riktning och steg med 5–10 procent, med undantag för björkstubbar.

Virkeshandeln i juli har inte varit så här låg sedan 2017, då den nu ligger 28 procent under genomsnittet för de senaste fem åren. Under hela början av året var virkeshandelsvolymen 12 procent högre än under de senaste fem åren.

Träpriser

  • Det genomsnittliga priset för grantimmer var i juli 75,3 euro och för talltimmer 71,4 euro per kubikmeter vid rotförsäljning. De reala priserna sjönk med fyra procent från juni och hamnade på hela förra årets genomsnittliga prisnivå.
  • Det genomsnittliga priset för björktimmer var 57,9 euro. Det var 5 procent lägre än i juni och 13 procent högre än genomsnittet för hela förra året.
  • Rotpriserna för alla typer av massaved sjönk med fem procent, men låg fortfarande 25–34 procent över förra årets genomsnittspriser. Genomsnittspriset för gran sjönk till 28,8 euro, björk till 27,6 euro och furu till 26,5 euro per kubikmeter.
  • Vid leveransförsäljning steg massavedspriserna med 5–10 procent från juni. Genomsnittspriserna för hela förra året överträffades med 21–24 procent.
Genomsnittliga priser på industrivirke från privata skogar och deras reala förändringar i juli 2023
  Juli 2023 Jämfört med föregående månad Jämfört med hela föregående år
  €/m3 % %
Rotförsäljning
Talltimmer 71,41 -4 1
Grantimmer 75,26 -4 0
Björktimmer 57,90 -5 13
Tallmassaved 26,48 -5 27
Granmassaved 28,82 -5 25
Björkmassaved 27,63 -5 34
Leveransförsäljning
Tallmassaved 46,14 10 22
Granmassaved 48,11 5 21
Björkmassaved 48,68 6 24

Handelsvolymer

  • I juli statistikfördes endast 1,4 miljoner kubikmeter industrivirke som köpts från privata skogar. Det var 29 procent lägre än året innan och 28 procent mindre än genomsnittet för de fem föregående åren. Förra gången som lägre virkeshandeln registrerades i juli var 2016 och 2017.
  • Virkeshandeln januari-juli var 28 procent högre än för ett år sedan och 12 procent högre än under de senaste fem åren. Jämfört med de senaste fem åren har handeln med timmer ökat med 15 procent och handeln med massaved har ökat med nio procent.

Bakgrundsinformation om statistiken

Enhetspriserna inom virkeshandeln registreras i databasen som verkliga priser i den valuta som användes vid tidpunkten. I texten och diagrammen behandlas prisändringarna däremot i reella värden, så att ändringarna i penningvärdet elimineras med hjälp av levnadskostnadsindexet. I juli 2023 var den årliga konsumentprisinflationen cirka sex procent.

De statistikförda priserna baserar sig på de priser som framgår av virkeshandelsavtalen mellan virkesköpare och -säljare. Eventuella andra tillägg och tjänster vid virkeshandeln har inte tagits med i statistiken.

Uppgifterna om virkesköp uppgavs för statistiken av de största virkesköparna och skogsvårdsföreningarna. Uppgifterna utvidgas inte till att omfatta all virkeshandel inom de privata skogarna, vilket innebär att publicerad virkesmängderna representerar drygt 90 procent av skogsindustrins inköpta virke från de privata skogarna. 

Allow functional cookies to show the embedded graph.