Hoppa till huvudinnehållet

Vattenbruk 2024

Publicerad 27.6.2025

I Finland odlades 16,6 miljoner kilo fisk till människoföda år 2024. Produktionen var en och en halv miljon kilo högre än året innan.

  • Produktionsvärdet för matfiskproduktionen var sammanlagt 93,3 miljoner euro, det vill säga 0,5 miljoner euro högre än under 2023.
  • Tre fjärdedelar (12,4 miljoner kilo) av matfisken odlades i havsområdet. Åland stod för nästan hälften av detta.
  • Produktionen av regnbåge uppgick till 15,8 miljoner kilo, vilket utgör 95 procent av hela produktionen av matfisk. Produktionen av odlad sik uppgick till 0,7 miljoner kilo. Produktionen av övriga odlade matfiskarter, nämligen röding och öring, producerades sammanlagd i en mängd av 62 000 kilo.
  • Cirka 0,4 miljoner kilo regnbågsrom såldes till livsmedel.
  • Fiskyngel odlades för utplantering i naturliga vatten och för matfiskproduktion. Värdet av fiskyngelproduktionen uppgick till nästan 32 miljoner euro.
  • Under 2024 verkade 202 företag som idkade fiskodling i 365 anläggningar.
  • Antalet företag med matfiskodling har minskat med en fjärdedel och antalet fiskodlare som odlar fisk i naturfoderdammar har minskat med 40% under de senaste tio åren. Antalet företag som odlar yngel har legat kvar på samma nivå.

Allow functional cookies to show the embedded graph.

Databastabeller