Hoppa till huvudinnehållet

Skördestatistik 2024: Goda skördar av havre och ärter – dåligt för råg

Nyheten 20.2.2025

År 2024 var den totala spannmålsskörden från de finländska åkrarna något under genomsnittet, det vill säga 3,2 miljarder kilo. Havreskörden var för första gången på 50 år större än kornskörden. Havre gav en skörd på drygt 1,2 miljarder kilo, medan kornskörden stannade strax därunder. Den 2024 bärgade rågskörden på cirka 43 miljoner kilo kommer bara att räcka till för ungefär ett halvt årsbehov. Ärtskörden var återigen rekordstor.

Ärtskörden översteg hundra miljoner kilo i fjol. Den bestod mest av foderärt, cirka 90 miljoner kilo. Foderärtproduktionen började öka snabbt för sju år sedan – och sjufaldigares på sju år. Skörden av matärt har nästan fördubblats under samma tid. I Finland produceras årligen flera miljoner kilo färska och frysta ärtor utöver torkade ärtor avsedda för förtäring.

Uppåt för havreskörden

Havreskörden var en sjättedel över snittskörden. På senare år har havre i allt högre grad använts för livsmedel. Detta avspeglas i att den inhemska industrin förbrukar större mängder havre. Kvarnarna mal rekordmängder av havre, i fjol nästan 200 miljoner kilo. Förbrukningen av havre närmar sig med andra ord förbrukningen av vete.  

”Havren är också vår garanterade exportspannmål. Förutom havreprodukter exporteras årligen 300–400 miljoner kilo havre som säd”, säger överaktuarie Anneli Partala vid Naturresursinstitutet.

Rågskörden täcker mindre än hälften av behovet

Rågskörden var nästan hälften mindre än året innan. Skörden beräknas uppgå till cirka 48 miljoner kilo, vilket motsvarar den mängd som behövs för finländarnas rågbröd i ungefär ett halvt år.  

”Råglagren är inte särskilt stora för tillfället, så det kan bli nödvändigt att importera råg före skörden nästa höst”, säger Anneli Partala.

Potatisskörden har minskat i årtionden  

Potatisskörden uppgick till cirka 550 miljoner kilo i fjol. Den borde räcka till fram till nästa skörd. Vår konsumtion av potatis har minskat under de senaste årtiondena. Den största potatisskörden i Finland bärgades 1948, då det togs upp nästan två miljarder kilo potatis, vilket var nästan fyra gånger mer än i höstas. 

Ökningen i ekoproduktionen planade ut

Cirka fyra procent av den totala spannmålsskörden i Finland var ekologisk. Havre är den överlägset mest producerade ekologiska sädesslaget. Havreskörden på 91 miljoner kilo står för största delen av den totala ekologiska spannmålsskörden på 140 miljoner kilo. En tiondel av rågskörden, eller drygt fyra miljoner kilo, var även i år ekologisk.  

Uppgifterna för den senaste skördestatistiken inhämtades i oktober-december 2024 från cirka 5 100 gårdar, inklusive cirka 620 ekogårdar. Ingångssidan till statistiken innehåller närmare information om skörden för de viktigaste åkergrödorna och i statistikdatabasen finns skördeinformation på riksnivå från år 1920 och per NTM-central från år 1999. Från och med uppgifterna för 2023 redovisas statistiken per landskap. Uppgifter om ekologiska skördar finns tillgängliga från och med år 2006.