Hoppa till huvudinnehållet

Måttlig med svärmande granbarkborrar under våren och början av sommaren – kraftig svärmningsstart endast i landets sydöstra delar i maj

Nyheten 30.6.2026

Gemensamt pressmeddelande från Naturresursinstitutet och Finlands skogscentral.

Måttligt med svärmande granbarkborrar i största delen av Finland under maj och juni. Det kalla och ostadiga vädret har på många håll bromsat svärmningsstarten i maj. Efter vinterstormarna finns det nedblåsta granar som barkborrarna kan använda sig av.

Vid tömningen av fällorna i den nationella svärmningsövervakningen den 15 juni överskreds riskgränsen på 15 000 granbarkborrar endast i Heinävesi i Norra Karelen, där det fanns 17 800 granbarkborrar i fällan.

Mer än 15 000 granbarkborrar på en sommar betraktas som riskgränsen för solexponerade miljöer intill hyggesgläntor, där angrepp av granbarkborre sannolikt leder till att träd dör.  

”Svärmningens tidpunkt och intensitet påverkades på många håll av det svala majvädret. Även ifjol hade den kalla försommaren en kraftigt hämmande effekt granbarkborrens svärmning”, säger ledande forskare Tiina Ylioja från Naturresursinstitutet. ”Döda granar till följd av angrepp av granbarkborre skulle påträffas mer sannolikt om svärmningen i början av sommaren hade varit tidig och intensiv”, säger hon vidare.  

Sannolikheten för döda granar som orsakas av angrepp av granbarkborre beror på mängden granbarkborrar i området, hur varm sommaren är och mängden lämpliga trädstammar där barkborrarna kan föröka sig. Torka och värme ökar risken för angrepp av granbarkborre särskilt på granar, som har ett ytligare rotsystem. 

Kumulativa antal granbarkborrar i fällorna (antal granbarkborrar per fällgrupp) per 15 juni. Kartan är en skärmdump från Naturresursinstitutets karttjänst (https://luonnonvaratieto.luke.fi/kartat) för naturresursdata, där man kan följa granbarkborrens svärmning.

Intensiv svärmning i maj endast i sydost – i juni även på andra håll i landet

Svärmningsstarten för granbarkborre var i maj kraftigare än i resten av landet i vissa delar av sydöstra Finland, där temperaturerna stundtals steg till högsommarvärme. När fällorna tömdes i slutet av maj (25 maj), hade de största mängderna granbarkborrar fångats i Heinävesi, med nästan 12 000 granbarkborrar i fällorna. Vid de två övervakningspunkterna i trakten av Kouvola i Kymmenedalen fångades 9 000 granbarkborrar, och sydost om Joensuu i Norra Karelen var fångsten cirka 7 700 granbarkborrar.

På andra håll i Finland tog svärmningen fart först i juni eller fortsatte som måttlig. När fällorna tömdes den 15 juni observerades intensivaste svärmningen i norra delen av Ylöjärvi i Birkaland, i området mellan Kuru och Virrat, där fångsten var 10 600 granbarkborrar. I Hankasalmi i Mellersta Finland fanns det 7 600 granbarkborrar och i Egentliga Tavastland strax över 6 200 granbarkborrar i fällorna.

På de övriga övervakningsplatserna hade svärmningen varit mindre intensiv fram till mitten av juni.

Kontrollera för begynnande angrepp efter varma perioder

Angrepp av granbarkborre i sommar börjar synas i trädens kronor först senare under sommaren. I områden där mängderna granbarkborrar är små, angriper granbarkborrarna främst skadade träd, såsom nedblåsta stammar som det ställvis finns i skogarna efter vintern.  

”Avverkningar på grund av insektsangrepp har under juni redovisats på anmälningarna om användning av skog endast på cirka 150 hektar”, säger skogsvårdsexpert Juho Kokkonen från Finlands skogscentral.  

Avverkningar på grund av insektsangrepp orsakas huvudsakligen av granbarkborre och angripna träd finns endast på en del av den avverkade arealen.  

”Kontrollera gärna för nya angrepp av granbarkborre i äldre granbestånd efter perioder av varmt väder”, säger Kokkonen.  

Fällorna töms nästa gång den 13 juli och fångsterna uppdateras på kartan den 15 juli. Följande svärmningsbeskrivning publiceras i slutet av augusti.

Inom skogsbruket orsakar granbarkborren skador på grova granar. Granbarkborren förökar sig gärna i nedblåsta granar, om sådana finns i skogen. Högarna av borrmjöl på trädstammen är ett tecken på att granbarkborren har borrat ner sig under barken. Bild: Juho Kokkonen / Metsäkeskus

Kort om svärmningsövervakningen

Naturresursinstitutet och Finlands skogscentral övervakar årligen granbarkborrens svärmning i samarbete med frivilliga skogsvårdsföreningar och med läroanstalter. Viktiga samarbetspartner är också andra aktörer inom skogsbranschen som hjälper till med att lokalisera lämpliga föryngringar av gran som övervakningsplatser. 

Du kan följa intensiteten av granbarkborrens svärmning via karttjänsten på Naturresursinstitutets tjänst för naturresursdata (luonnonvaratieto.luke.fi). På kartan kan du granska övervakningsperioderna under olika år samt den kumulativa fångsten under sommaren.   

Läget för avverkningar på grund av insektsangrepp kan följas via Skogscentralens karttjänst (på finska).