Hoppa till huvudinnehållet

Allt färre jordbruks- och trädgårdsföretag producerar våra livsmedel

Nyheten 26.4.2024

Antalet jordbruks- och trädgårdsföretag fortsätter att minska. Antalet jordbruks- och trädgårdsföretag var 1 269 färre år 2023 jämfört med året innan. Detta framgår av Naturresursinstitutets nya statistik som anger det bekräftade antalet gårdsenheter och produktionsarealen för år 2023. 

I fjol uppgick antalet jordbruks- och trädgårdsföretag till 42 217. Antalet minskar med cirka 2,5 procent, dvs. i genomsnitt med tusen gårdar per år. Under tio år har antalet gårdar minskat med cirka 10 000. 

Den genomsnittliga gårdsstorleken ökar långsamt 

År 2023 odlade ett jordbruks- och trädgårdsföretag i genomsnitt 54 hektar åker. 

- Åkrar som tillhör gårdar som slutat med aktiv odling blir kvar i produktion, och ofta arrenderas åkrarna till en gård i närheten. Arrenderade åkrar utgör 38 procent av den totala åkerarealen. Detta innebär 20 hektar arrenderad mark per gård. Även om den genomsnittliga åkerareal ökar är över en femtedel av gårdarna små mätt i ekonomiskt produktion, berättar överaktuarie Pia Outa-Pulkkinen.   

Den odlande befolkningen åldras

På gårdar som ägs av privatpersoner var den genomsnittliga åldern för jordbrukarna 54 år. Djurbönderna var yngre, cirka 50 år gamla, medan den genomsnittliga åldern för jordbrukare på gårdar med växtodling uppgick till 54 år. Det är vanligt att en gård som avslutar sin djurhållning fortsätter med växtodling. 

Urvalet av odlingsväxter förändras

Odlingsarealen för vårt vanligaste sädesslag, kornet, har minskat med 10 procent på några år. Även om havrearealen minskade något från året innan har dess arealstorlek inte utvecklats på samma sätt kornets. 

De årliga odlingsarealerna för höstvete och -råg påverkas i stor utsträckning av vädret – det vill säga vädret hösten innan, när de blir sådda. Tidsfönstret för att så grödor som ska sås på hösten är kort och kan tillsammans med vintervädret begränsa deras odlingsareal, säger överaktuarie Irene Rosokivi.

Vad gäller baljväxter har ärtarealen nästan fördubblats från år 2020. Däremot har arealen av bondböna, som ännu några år sedan ökade i popularitet, minskat kraftigt under de senaste åren. Andelen naturvårdsåker och gröngödslingsvall av långlivade vallar har ökat, medan vanlig träda har minskat i popularitet. Största delen av Finlands åkrar används för vallproduktion som garanterar viktigt foder för mjölk- och nötkreatursgårdar.

Bild: Erkki Oksanen