De små viltdäggdjurens snöspår avslöjar förändringar i bestånd och utbredning – ekorren har ett bra år
Enligt triangelinventeringen vintern 2022 har ekorrbeståndet ökat kraftigt från föregående år i hela landet som en följd av riklig tillgång på grankottar. På många områden har beståndet rentav fördubblats eller trefaldigats. Också skogsharens bestånd har klart vuxit under ett år i Finlands södra- och mellersta delar.
Rödrävens bestånd har ökat sedan föregående år i Södra Finland. Även uttern och mårdens bestånd har i hela landet vuxit en del från förra vintern. Också för fältharen har en ökning rapporterats i mellersta delarna av Finland.
– En stor del av de årligen insamlade observationerna följer de långfristiga trenderna. Varje år uppdagas också en del snabbare och eventuellt överraskande beståndsväxlingar. Sådana fluktuationer kan påverkas av till exempel födotillgång, sjukdomar och predatorer, hos små rovdäggdjur framför allt sorkbestånden och hos ekorren granens kottskörd, berättar specialforskare Andreas Lindén från Naturresursinstitutet (Luke).
Majoriteten av våra små viltdäggdjurs bestånd har gått tillbaka
I början av året utfördes vilttriangel- och fälttriangelinventeringar runt om i landet för 34:e gången i rad. På nationell nivå minskar majoriteten av de små viltdäggdjurens bestånd. Under hela uppföljningsperioden har skogsharens och rödrävens bestånd minskat till under hälften, ekorrens och vesslans bestånd till ca en tredjedel, och hermelinens bestånd till bara en femtedel. Skogsharens tillbakagång är kraftigare i södra delarna av Finland, medan ekorrens, hermelinens och vesslans minskning är kraftigare längre norrut.
På basis av spårinventeringen har utterns och mårdens nationella bestånd hållits i snitt rätt stabila under uppföljningsperioden. Utterbeståndet har ändå ökat i Södra Finland, medan mårdbeståndet har minskat i söder och ökat i norr.
– Ett undantag bland de behandlade arterna är den allt vanligare fältharen, vars nuvarande spårtätheter är till och med 10–20 gånger större än i början av uppföljningsperioden. Den till utbredningen sydvästliga fältharens beståndstillväxt är kraftigare längre österut, konstaterar Lindén.
Både markanvändning och klimatförändring har påverkat vår artsammansättning genom till exempel förändringar i utbredningsområden och olika beståndsutvecklingar i olika delar av landet.
Triangelinventeringen är en metod för uppföljning av framför allt små viltdäggdjur
Triangelinventeringen som koordineras av Naturresursinstitutet (Luke) är ett uppföljningsprogram för viltdäggdjur, med vilket man kan uppskatta förändringar i arternas bestånd och utbredningsområden. För många arter av småvilt så som harar, ekorre, rödräv, och flera mårddjur, är snöspårsinventeringen det viktigaste årliga uppföljningsprogrammet i Finland.
Inventeringens ger också information om stora rovdjurs och klövdjurs förekomst, även om deras bestånd granskas av Luke i första hand med andra väletablerade metoder.
Vinterns 2022 snöförhållanden påminde ganska mycket om vintern innan och även de inventerade trianglarnas antal var ungefär det samma. Totalt inventerades 672 trianglar, varav 567 var vilttrianglar och 96 fälttrianglar i Södra- och Västra Finlands jordbrukslandskap. Triangelinventeringen baserar sig på frivilliga jägares och andra naturentusiasters förtjänstfulla insats. Luke tackar alla frivilliga inventerare för det viktiga arbetet.