Fortsatt dålig lönsamhet 2025
Enligt Naturresursinstitutets uppdaterade prognos var det finländska jordbrukets lönsamhet dåligt även 2025. Enligt den uppdaterade prognosen var 2023–2025 åren med den sämsta lönsamheten sedan millennieskiftet. År 2025 genererade jordbruksföretagen i genomsnitt endast 25 procent av den målsatta företagarinkomsten. Mjölkproduktion, nötköttsproduktion och trädgårdsodling var de produktionsinriktningar som presterade bäst.
Enligt Naturresursinstitutets senaste prognos ökade den genomsnittliga företagarinkomsten för jordbruks- och trädgårdsföretagen till 18 400 euro år 2025. Företagarinkomsten var nästan dubbelt så stor som år 2024, men stannade ändå långt under femårsmedeltalet på 26 200 euro.
Skillnaderna mellan produktionsinriktningar och gårdar är fortsatt stora. Lönsamheten stannade 2025 klart under målsättningen särskilt inom växtodling och på grisgårdar. Däremot uppvisade mjölkgårdar och nötboskapsgårdar samt växthusföretag en bättre lönsamhet jämfört med år 2024.
Endast liten del av intäkterna genererar vinst
Jordbruksföretagens prognostiserade totala avkastning 2025 ökade med cirka 2,3 procent jämfört med året innan och uppgick till 265 000 euro.
Lönsamhetskvoten som anger den relativa lönsamheten steg till 0,25, jämfört med 0,14 året innan. Trots en betydande förbättring, innebär det att avkastningen på företagarens arbetsinsats och egna kapital är endast en fjärdedel av det beräknade målet. Åren 2023–2025 har haft den sämsta lönsamheten sedan millennieskiftet. Avkastningen på totalt kapital var också fortsatt negativ (–0,7 %).
”Negativ avkastning på totalt kapital innebär att det kapital som är bundet i jordbruket i genomsnitt inte ger någon marknadsavkastning. Då läget blir långvarigt hämmar det investeringsviljan och inskränker det finansiella spelrummet i synnerhet för skuldsatta gårdar”, säger forskare Jukka Tauriainen.
Produktionskostnaderna minskade med en halv procent år 2025 jämfört med året innan. Däremot var kostnaderna för gödselmedel cirka fem procent högre än föregående år, medan kostnaderna för energi var cirka sju procent mindre.
Tredje dåliga året i följd inom växtodling
Växtodlingsgårdarnas lönsamhet var fortsatt dålig under prognosåret 2025. På gårdar som odlar spannmål, oljeväxter och proteingrödor sjönk företagarinkomsten enligt prognosen till cirka -5 600 euro, och lönsamhetskvoten landade på -0,11. Negativ företagarinkomst innebär att gårdarna inte gav någon avkastning alls på företagarfamiljens arbetsinsats och investerade egna kapital. De rådande marknadspriserna och kostnadsnivåerna gjorde det omöjligt att nå ett positivt resultat.
”Ungefär hälften av spannmålsgårdarna uppvisade en negativ företagarinkomst, och endast 20 procent av dem uppnådde ett resultat som var bättre än den genomsnittliga företagarinkomsten inom jordbruket”, säger Tauriainen.
För de övriga växtodlingsföretagen gick det även sämre, med en företagarinkomst på cirka -7 800 euro och en lönsamhetskvot på -0,17.
Uppåt för växthusodlingen efter nedgång
Växthusföretagens lönsamhet minskade drastiskt 2024 jämfört med 2023. Den kraftiga ökningen i produktionskostnaderna åt upp hela 60 procent av företagarinkomsten.
Prognosen för 2025 visar på en tydlig förbättring. Den genomsnittliga företagarinkomsten ökar till 114 000 euro och lönsamhetskvoten till 0,78. Visserligen stannar nivån på resultaten under toppnoteringarna 2021–2023.
Måttligt resultat för mjölk- och nötkreatursgårdar
År 2024 var det sämsta året på länge vad gäller lönsamheten inom animalieproduktionen. Enligt prognosen för 2025 stiger företagarinkomsten på mjölkgårdar till 77 000 euro och lönsamhetskvoten till 0,60. Det innebär en betydlig förbättring jämfört med år 2024. Ökningen av producentpriset på mjölk kompenserade ökningen av produktionskostnaderna, vilket stärkte resultatet.
Även de övriga nötkreatursgårdarna uppvisade ett bättre resultat, med en företagarinkomst på nästan 40 000 euro och en lönsamhetskvot på 0,47. Lönsamheten var ändå sämre än på mjölkgårdarna.
Fortsatt dåligt läge inom grisuppfödning
Företagarinkomsten på grisgårdar stannade 2025 under 10 000 euro, och lönsamhetskvoten sjönk till 0,07. Inkomstnivån når inte upp till målsättningen för företagarens arbetslön och räntan på eget kapital, och utsikterna för branschen är fortsatt osäkra.
Naturresursinstitutet uppdaterar lönsamhetsuppgifterna för 2025. De slutliga uppgifterna färdigställs under innevarande år.
Läs även
Total avkastning
Total avkastning avser summan av jordbruks- och trädgårdsföretagens produktionsvärde (försäljningsintäkter, förändringar i lager, förbrukning på gården, det vill säga mellanprodukter, interna överföringar till utanför sektorn) och stöd under räkenskapsåret.
Företagarinkomst
Företagarinkomst avser det belopp som efter avdrag för kostnader från den totala avkastningen återstår för företagarfamiljens arbetslön och ränta på eget kapital.
- Företagarinkomst = Total avkastning – kostnader, exkl. företagarfamiljens löneanspråk och räntekrav för eget kapital.
Lönsamhetskvot
Lönsamhetskvoten anger den andel som företagarinkomsten täcker av löneanspråket och räntekravet.
- Lönsamhetskvot = Företagarinkomst / (företagarfamiljens löneanspråk + räntekrav för eget kapital)
Avkastning i procent på totalt kapital
Avkastningen i procent på totalt kapital anger den ränta som erhålls för hela kapitalet. Avkastning på totalt kapital kan jämföras med den ränta som ska betalas på främmande kapital.
- Avkastning på totalt kapital (%) = 100 * (Nettoresultat + räntor och finansieringskostnader) / balansomslutning