Hoppa till huvudinnehållet

Återhämtning hos havsöringarna i Östersjön – men fortfarande stor variation i beståndsstatus

Nyheten 16.2.2024

Det är stor variation i havsöringsbestånden i de finska älvarna. Enligt Naturresursinstitutets inventeringar hösten 2023 påträffas de största yngeltätheterna i de älvar som rinner ut i Finska viken.

Undanröjande av vandringshinder, iståndsättning av vattendrag, fiskebegränsningar och fridlysning av vildöring har förbättrat beståndsstatus för havsöringen i älvarna längs den finska kusten.

– Den positiva utvecklingen märks i synnerhet i små bäckar som mynnar ut i Finska viken samt i Storå. Havsöringsbestånden inte har stärkts lika tydligt i åar och älvar som mynnar ut i Bottenviken, säger specialist Ville Vähä vid Naturresursinstitutet.

Mycket yngel efter utplantering

Av de ursprungliga öringsbestånden i Finska viken återhämtade sig yngelproduktionen i Mustajoki snabbt till en god nivå efter fiskdöden sommaren 2022. I Ingarskila å låg tätheten av öringungar (stirr) däremot under långtidsmedeltalet. Även i åsystemen i Esbo å, Mankån och Sibbo å var fjolåret väldigt dåligt.

Utöver de ursprungliga öringsbestånden bevakar Naturresursinstitutet också status hos utplanterade öringsbestånd i bäckar i Helsingfors och Esbo. Utplanteringsmiljöer är antingen i platser där det tidigare funnits öring men där den har försvunnit (återintroduktion), eller platser där det har varit möjligt att introducera ett reproducerande öringsbestånd. I nästan alla dessa platser påträffades rekordmycket öringungar, allra mest i Stickelbackabäcken. I Kymmene älvs nedre lopp påträffades också mer öringungar än normalt.

Svag beståndsstatus på många ställen vid Bottniska viken

Vid Bottniska viken bevakas de ursprungliga havsöringsbestånden i Torne älvs biflöden, det vill säga Naamijoki, Äkäsjoki, Pakajoki och Kangosjoki, samt i Lestijoki och Storå. De största tätheterna av öringungar fanns i Pakajoki och Äkäsjoki. I Pakajoki var yngeltäthet ungefär tre gånger så hög som långtidsmedelvärdet.

I Storå påträffas numera mer än dubbelt så mycket öringungar som för tio år sedan. Dessutom har det påträffats mycket höga yngeltätheter vid inventeringarna i Storåns biflöden. I Lestijoki har beståndsstatus för öring länge varit oroande. Vid elfiskeprov påträffas endast enstaka öringyngel, och i de flesta provfiskeområdena finns inga yngel alls.

Mer havsöring simmade upp i Torneälven än tidigare

Bild
Öringungar i vattnet.
Öringungar i vattnet. Fiskarna har sövts ned, och de släpps oskadda tillbaka ut i vattendraget efter mätningarna. Bild: Ville Vähä / Luke.

Ekolodsundersökningar av uppvandrande fiskar i Torne älv kan användas för räkning av både lax och öring. Enligt uppskattningar i början av sommaren 2023 hade betydligt mer öringar simmat upp i Torne älv än under tidigare år. Detsamma indikerar fiskarnas observationer av öring som frisläppts i samband med laxfisket. Öringen har varit fridlyst i Torne älv sedan 2013.

Naturresursinstitutet övervakar årligen yngeltätheterna i de viktigaste havsöringsbestånden med hjälp av elfiske. I Torne älv, Storå och Stickelbackabäcken har man också räknat smolt och vuxna havsöringar som simmar upp i vattendragen. Man har också samlat in andra forskningsdata, bland annat med hjälp av fiskmärkning och genetiska metoder.