Siirry pääsisältöön

Purjon sadonkorjuu ja kauppakunnostus

Taggar:

Purjon sadonkorjuu tapahtuu taloudellisimmin nostokoneella, joka leikkaa purjon juuret ja naatit noston yhteydessä. Kasvussa pyritään mahdollisimman pitkään purjon vaaleaan osaan sekä varren paksuuteen.

Purjoa viljellään laajemmin meillä vain muutamalla tilalla. Koneellista sadonkorjuuta on kokeiltu myös ja tiettävästi käytetäänkin, mutta tiettyjä ongelmia on ollut, koska purjot eivät ehdi meillä kasvaa yhtä pitkää kasvukautta ja ne ovat pienempiä myös varsiosan suhteen.

Myytäessä purjoa ja muita vihanneksia vihannespakkaamoille tai kaupan portaalle sovelletaan yleensä heidän laatuvaatimuksiaan. Tällöin sovelletaan yleisesti YK/ECE:n (=UNECE:n, Yhdistyneiden kansakuntien Euroopan talouskomission) laatustandardeja eri vihanneksille, purjon tapauksessa standardia YK/ECE FFV-21. Sen voimassa oleva versio kannattaa tarkistaa omalta ostajalta tai esimerkiksi täältä:

OECD:sta saa myös tulkintaohjeita joillekin YK:n laatustandardeille, mm. purjolle englanniksi ja ranskaksi: 

Purjon standardi FFV-21 asettaa kahden laatuluokan vaatimukset purjojen koon, värin, puhtauden, tautien ja tuholaisten jälkien, ym. suhteen. Esimerkiksi luokassa 1 värin tulee olla valkoisesta vihertävänvalkoiseen vähintään kolmasosalla varren pituudesta (varsi on purjon lehdetön osa), mutta luokassa 2 ei ole tätä värivaatimusta.

Purjon lajikkeita. Kuva: Marja Aaltonen, Luke
Erilaisia purjotyyppejä lajikekokeista. Kuva: Marja Aaltonen, Luke