Perunan rikkakasvien torjunta
Tällä sivulla
Mekaaninen rikkakasvien torjunta
Myöhäinen istutus hyvin idätetyllä siemenellä helpottaa mekaanista torjuntaa, koska rikkakasveja taimettuu sitä vähemmän, mitä myöhemmin peruna istutetaan. Lisäksi peruna taimettuu silloin nopeasti, ja on mahdollista päästä hyvään rikkakasvien torjuntatulokseen ilman kemiallista torjuntaa.
On olemassa erityyppisiä traktorivetoisia mekaanisen rikkakasvitorjunnan työvälineitä. Niiden maata muokkaavat osat on siis muotoiltu tai ne voidaan muotoilla perunaviljelyn harjuja/penkkeja varten. Sellaisia välineitä ovat esimerkiksi pitkäpiikkiset rikkakasviäkeet ja harjujen/penkkien muokkausvälineet, joissa on joko kiinteät terät/pellit tai pyörivät lautaset. Lautasten kehät voivat olla hammastetut.
Ensimmäinen haraus tulee tehdä ajoissa, 7–10 päivää istutuksesta. Silloin siemenrikkakasvit ovat juuri taimettumassa ja repeytyvät hyvin irti. Ensimmäinen haraus tehdään harjun/penkin harjaa reilusti madaltaen. Toisen kerran ajetaan 10–14 päivää myöhemmin, jolloin harjut/penkit voidaan koota jo täyteen kokoonsa. Rivivälien haraus voi olla tarpeen vielä perunan taimettumisen jälkeen.
Kemiallinen rikkakasvien torjunta
Jos rikkakasvit on tarkoitus torjua kemiallisesti, harjut/penkit mullataan täyteen kokoonsa noin viikko istutuksesta. Maan annetaan asettua ja muodostaa yhtenäinen pinta ennen ruiskutusta. Rikkakasvit ruiskutetaan viikon kuluttua multaamisesta tai vasta, kun peruna on tulossa pintaan. Jos aiot torjua juuririkkakasveja, anna niiden kasvaa rauhassa ruiskutukseen saakka.
Rikkakasviruiskutuksissa kannattaa hyödyntää sateenjälkeiset päivät. Kostealla säällä kehittyvien lehtien vahapeite on ohut, ja ilmaraot ovat auki ilman suhteellisen kosteuden ollessa suuri, mikä edistää torjunta-aineen imeytymistä lehtiin. Kosteassa maassa myös maavaikutteiset rikkakasvihävitteet toimivat parhaiten estäen rikkakasvien taimettumista. Kuivissa olosuhteissa kannattaa ruiskuttaa yöllä tai varhain aamulla, kohdentaa ruiskutus jo taimettuneihin rikkakasveihin ja käyttää pääasiassa lehtien kautta vaikuttavia valmisteita.
Monet perunalle hyväksytyt leveälehtisten rikkakasvien torjunta-aineet tulee ruiskuttaa ennen perunan taimettumista, koska taimille ruiskutettaessa ne vioittavat perunaa. Joitakin valmisteita voi käyttää vielä taimettumisen jälkeen enintään 10 cm korkeille taimille, mutta lajikkeiden vioitusherkkyydessä on eroja. Juolavehnän torjuntaan perunalla on kuitenkin käytettävissä valmisteita, joita voi turvallisesti käyttää myöhemminkin. Niiden käytön paras ajankohta on juolavehnän 3–4 lehtiasteella. Lämmin sää ja korkea ilmankosteus edistävät juolavehnähävitteiden tehoa.
Tarkista herbisidivalmisteiden käyttöluvat ja -ohjeet Tukesin Kemidigistä.