Siirry pääsisältöön

Männyn erikoismuodot neulasten värin ja muodon mukaan

Kultamänty

Männyllä keltaneulasisuus esiintyy harvoin koko latvuksen uusissa kasvaimissa niin säännöllisenä ja tasaisena kuin kuusella. Neulaset voivat kasvukauden aikana olla kokonaan tai osittain keltaisia ja talvella vain osittain tai kokonaan vihertyneet. Vuosien kuluessa neulasten keltaisuus rajoittuu usein yhä pienemmälle osalle latvusta. Kultamänty (Pinus sylvestris f. aurea Ottolander) on harvinaisempi kuin kultakuusi. Sitä on tavattu pääasiassa Etelä-Suomessa.


 

Parikkalan kultamänty on kuvattu, kun neulasten keltaisuus siinä oli vielä voimakas. Myöhemmin keltaisuus on vähentynyt. Kuva: Oskarsson (Parikkala 1992). Kuva: Oskarsson

”Lyhytneulasmänty”

Männyn lyhytneulasiset muodot (Pinus sylvestris f. brachyphylla Wittrock) ovat hyvin harvinaisia. 1980-luvulla löytyi Järvenpäästä tanakka lyhytneulasinen männyntaimi. Vain pari senttimetriä pitkiä neulasia oli kauttaaltaan rungossa ja oksissa. Taimi yritettiin pelastaa rakennusalueen alta pois, mutta se ei kestänyt siirtoa.


 

Runsaan metrin korkuinen lyhytneulasmänty alkuperäisellä kasvupaikallaan Järvenpäässä. Kuva: Oskarsson (Järvenpää 1981). Kuva: Oskarsson