Siirry pääsisältöön

Medialle: Miksi joulukuusi karistaa neulasia? Miltä näyttää ruoan hinta? Kysy Luken asiantuntijoilta!

Joulupöydän antimet, joulukuusi, sääilmiöt – kokosimme medialle joulunalusajan vinkkilistan luonnonvaratutkimuksen ja -tilastojen aiheista ja asiantuntijoista.

Ruoka

Ruoan hinta on puhuttanut pitkin vuotta. Millainen on hintakehitys joulun alla?

  • Tutkimuspäällikkö, erikoistutkija Hanna-Maija Karikallio, puh. 029 532 2564, hanna.karikallio@luke.fi

Miten juhlaan voi koota ravitsemuksellisesti ja ilmaston kannalta toimivan kattauksen?

  • Tutkimuspäällikkö, erikoistutkija Merja Saarinen,  puh. 029 532 6506, merja.saarinen@luke.fi

Kala kuuluu joulupöytään, mutta mitkä valinnat ovat ilmaston kannalta kestäviä. Entä miltä näyttää kalan hinta?

  • Tutkija Kaija Saarni, puh. 029 532 7683, kaija.saarni@luke.fi
  • Ilmastovaikutukset: Tutkija Frans Silvenius, puh. +358295326539, frans.silvenius@luke.fi

Ruokahävikkiä voi välttää, kun suunnittelee ostoslistan tarkkaan myös juhlapyhien aikaan.

Millaisia elintarvikkeita suomalaiset kuluttavat? Vuoden päätteeksi on hyvä hetki tarkastella edellisvuosien kulutusta.

Joulukukat

Kuinka paljon Suomessa kasvatetaan tutuimpia joulukukkia ja kuinka moni puutarhayritys niitä kasvattaa?

  • Puutarhatilastot: Yliaktuaari Anna-Kaisa Jaakkonen, puh. +029 532 6787, anna-kaisa.jaakkonen@luke.fi

Metsä, talvisäät, joulupuu, joulukuusi, poro

Mitä jos joulu on lämmin ja lumeton, kuinka metsän puille käy?

Millaisia ongelmia lämpenevät talvet tuovat poroille? Entä poronhoidolle? Voiko talvien lämpenemisestä olla mitään hyötyä poroille?

  • Erikoistutkija Jouko Kumpula, puh. 029 532 7822, jouko.kumpula@luke.fi

Miksi sisälle tuotu joulupuu saattaa tuoksua erikoiselta ja karistaa neulasensa?

  • Vieraileva asiantuntija Tapani Repo, puh. 029 532 3136, ext.tapani.repo@luke.fi   

Pitäisikö käydä itse joulupuu metsästä, hankkia viljelty joulukuusi vai hankkia peräti muovikuusi?

  • Tutkija Mikko Tikkinen, puh. 029 532 8475, mikko.tikkinen@luke.fi

Puilla on tärkeä työ hiilinieluina. Mitenköhän monta uutta kuusta yhdestä kävystä saadaan?

  • Erikoistutkija Katri Himanen, puh. 029 532 5276, katri.himanen@luke.fi

Voiko joulukuusen kävyistä ilmestyä ötökkä olohuoneeseen? Mitä hyönteisiä kuusen kävyissä elää?

  • Tutkija Tiina Ylioja, puh. 029 532 4916, tiina.ylioja@luke.fi